Rick Larsen (D) introduce new bill in House “To reaffirm that certain land has been taken into trust for the benefit of the Samish Indian Nation…”

0
31
Rep. Rick Larsen (D)
Rep. Rick Larsen (D)

To reaffirm that certain land has been taken into trust for the benefit of the Samish Indian Nation, and for other purposes.

Democratic Representative Rick Larsen from the state of WA, along with twelve cosponsors, introduced bill H.R.2961 on May 23, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 4 Republicans and 8 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Rick Larsen Basics

Rick Larsen was born on a 1965 in Arlington.

Rick Larsen has held a number of positions, including United States representative, member city council and United States representative.

History in Congress

  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 99.58 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Rick Larsen missed 0.83% of the votes, sponsored 5 bills, cosponsored 143 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 95.12 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Rick Larsen missed 3.14% of the votes, sponsored 11 bills, cosponsored 309 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 95.73 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Rick Larsen missed 0.91% of the votes, sponsored 14 bills, cosponsored 202 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 93.71 percent of the time. He served on the Committee on Transportation and Infrastructure and the Committee on Armed Services. During this period Rick Larsen missed 5.6% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 223 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 89.92 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Rick Larsen missed 0.93% of the votes, sponsored 16 bills, cosponsored 198 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 98.07 percent of the time. He served on the Committee on the Budget, the Committee on Transportation and Infrastructure and the Committee on Armed Services. During this period Rick Larsen missed 2.6% of the votes, sponsored 17 bills, cosponsored 280 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 96.64 percent of the time. He served on the Committee on Small Business, the Committee on Armed Services and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Rick Larsen missed 1.49% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 234 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 92.52 percent of the time. During this period Rick Larsen missed 1.98% of the votes, sponsored 9 bills, cosponsored 292 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 90.87 percent of the time. During this period Rick Larsen missed 3.11% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 274 bills.
  • Served as Representative for WA (district 2) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 84.84 percent of the time. During this period Rick Larsen missed 1.31% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 261 bills.
Picture of Rep. Rick Larsen (D)
Rep. Rick Larsen (D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.