H.R.2849 introduced in House by Eleanor Holmes Norton (D)

0
57
Del. Eleanor Holmes Norton (D)
Del. Eleanor Holmes Norton (D)

To permit law enforcement officers of the Department of the Treasury to carry service weapons to their place of residence while off duty, and for other purposes.

Democratic Del. Eleanor Holmes Norton from the state of DC, along with just one cosponsor, introduced bill H.R.2849 on May 20, 2019.

There are currently no amendments. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Eleanor Holmes Norton Basics

Eleanor Holmes Norton was born on a 1937 in Washington, D.C..

Eleanor Holmes Norton has held a number of positions, including non-voting member of the US House of Representatives, United States representative and United States representative.

Roles in Congress

  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. She voted along party lines 100 percent of the time. She served on the Committee on Oversight and Reform and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 28 bills, cosponsored 640 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. She served on the Committee on Oversight and Reform and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 98 bills, cosponsored 1377 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. She served on the Committee on Oversight and Reform and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 66 bills, cosponsored 793 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. She served on the Committee on Oversight and Reform and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 67 bills, cosponsored 795 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. She served on the Committee on Oversight and Reform and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 54 bills, cosponsored 698 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. She voted along party lines 96.14 percent of the time. She served on the Committee on Homeland Security, the Committee on Oversight and Reform and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Eleanor Holmes Norton missed 12.04% of the votes, sponsored 55 bills, cosponsored 798 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. She voted along party lines 94.55 percent of the time. She served on the Committee on Oversight and Reform, the Committee on Homeland Security and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Eleanor Holmes Norton missed 10.4% of the votes, sponsored 49 bills, cosponsored 636 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 35 bills, cosponsored 401 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 27 bills, cosponsored 675 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 24 bills, cosponsored 589 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 30 bills, cosponsored 440 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 37 bills, cosponsored 458 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 1995 to Jan 1997 in the House 104th congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes, sponsored 31 bills, cosponsored 377 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 1993 to Jan 1995 in the House 103rd congress. She voted along party lines 82.69 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 1.89% of the votes, sponsored 41 bills, cosponsored 494 bills.
  • Served as Delegate for DC (district At-Large) from Jan 1991 to Jan 1993 in the House 102nd congress. She voted along party lines 0 percent of the time. During this period Eleanor Holmes Norton missed 0% of the votes.
Picture of Del. Eleanor Holmes Norton (D)
Del. Eleanor Holmes Norton (D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.