Republican Representative Peter King introduce new bill H.R.2828 in the House

0
46
Rep. Peter King (R)
Rep. Peter King (R)

To amend title 5, United States Code, to provide that for purposes of computing the annuity of certain law enforcement officers, any hours worked in excess of the limitation applicable to law enforcement premium pay shall be included in such computation, and for other purposes.

Republican Representative Peter King from the state of NY, along with six cosponsors, introduced bill H.R.2828 on May 17, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 1 Republicans and 5 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Peter King Information

Peter King was born on a 1944 in Manhattan.

Peter King has held a number of positions, including United States representative, county attorney deputy and councillor.

History in Congress

  • Served as Representative for NY (district 2) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 85.98 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services and the Committee on Homeland Security. During this period Peter King missed 0.92% of the votes, sponsored 16 bills, cosponsored 166 bills.
  • Served as Representative for NY (district 2) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 92.31 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services, the Committee on Homeland Security and the Permanent Select Committee on Intelligence. During this period Peter King missed 4.13% of the votes, sponsored 28 bills, cosponsored 421 bills.
  • Served as Representative for NY (district 2) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 90.8 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services, the Committee on Homeland Security and the Permanent Select Committee on Intelligence. During this period Peter King missed 1.28% of the votes, sponsored 28 bills, cosponsored 295 bills.
  • Served as Representative for NY (district 2) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 89.18 percent of the time. He served on the Permanent Select Committee on Intelligence, the Committee on Financial Services and the Committee on Homeland Security. During this period Peter King missed 2.18% of the votes, sponsored 31 bills, cosponsored 378 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 89.03 percent of the time. He served on the Permanent Select Committee on Intelligence, the Committee on Financial Services and the Committee on Homeland Security. During this period Peter King missed 2.68% of the votes, sponsored 36 bills, cosponsored 324 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 88.65 percent of the time. He served on the Permanent Select Committee on Intelligence, the Committee on Financial Services and the Committee on Homeland Security. During this period Peter King missed 2.97% of the votes, sponsored 47 bills, cosponsored 349 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 86.96 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services and the Committee on Homeland Security. During this period Peter King missed 3.04% of the votes, sponsored 43 bills, cosponsored 371 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 92.51 percent of the time. During this period Peter King missed 2.14% of the votes, sponsored 34 bills, cosponsored 268 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 93.3 percent of the time. During this period Peter King missed 3.44% of the votes, sponsored 40 bills, cosponsored 253 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 94.82 percent of the time. During this period Peter King missed 3.11% of the votes, sponsored 27 bills, cosponsored 315 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 87.37 percent of the time. During this period Peter King missed 3.46% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 293 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. He voted along party lines 86.38 percent of the time. During this period Peter King missed 2.27% of the votes, sponsored 17 bills, cosponsored 263 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 1995 to Jan 1997 in the House 104th congress. He voted along party lines 88 percent of the time. During this period Peter King missed 1.12% of the votes, sponsored 13 bills, cosponsored 201 bills.
  • Served as Representative for NY (district 3) from Jan 1993 to Jan 1995 in the House 103rd congress. He voted along party lines 87.07 percent of the time. During this period Peter King missed 0.71% of the votes, sponsored 10 bills, cosponsored 391 bills.
Picture of Rep. Peter King (R)
Rep. Peter King (R)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.