New legislation introduced in House titled “To amend title 18, United States Code, to provide for the tolling of the statute of limitations wit…”

0
57
Rep. Jerrold Nadler (D)
Rep. Jerrold Nadler (D)

To amend title 18, United States Code, to provide for the tolling of the statute of limitations with regard to certain offenses committed by the President of the United States during or prior to tenure in office, and for other purposes.

Democratic Representative Jerrold Nadler from the state of NY, along with two cosponsors, introduced bill H.R.2678 on May 10, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors are all Democrats. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Jerrold Nadler Short bio

Jerrold Nadler was born on a 1947 in Brooklyn.

Jerrold Nadler has held a number of positions, including United States representative, member of the New York State Assembly and United States representative.

Jerrold Nadler’s Work in Congress

  • Served as Representative for NY (district 10) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 98.98 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary. During this period Jerrold Nadler missed 1.98% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 164 bills.
  • Served as Representative for NY (district 10) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 93.73 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Jerrold Nadler missed 2.15% of the votes, sponsored 24 bills, cosponsored 504 bills.
  • Served as Representative for NY (district 10) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 96.54 percent of the time. He served on the Select Investigative Panel of the Committee on Energy and Commerce, the Committee on the Judiciary and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Jerrold Nadler missed 7.73% of the votes, sponsored 15 bills, cosponsored 291 bills.
  • Served as Representative for NY (district 10) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 94.52 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Jerrold Nadler missed 3.36% of the votes, sponsored 22 bills, cosponsored 367 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 92.98 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Jerrold Nadler missed 5.67% of the votes, sponsored 36 bills, cosponsored 334 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 96.14 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Jerrold Nadler missed 2.78% of the votes, sponsored 27 bills, cosponsored 455 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 97.64 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Jerrold Nadler missed 5.17% of the votes, sponsored 22 bills, cosponsored 537 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 92.67 percent of the time. During this period Jerrold Nadler missed 3.38% of the votes, sponsored 26 bills, cosponsored 510 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 94.54 percent of the time. During this period Jerrold Nadler missed 5.57% of the votes, sponsored 34 bills, cosponsored 525 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 92.78 percent of the time. During this period Jerrold Nadler missed 8.23% of the votes, sponsored 33 bills, cosponsored 446 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 89.27 percent of the time. During this period Jerrold Nadler missed 4.04% of the votes, sponsored 34 bills, cosponsored 460 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. He voted along party lines 87.18 percent of the time. During this period Jerrold Nadler missed 5.39% of the votes, sponsored 18 bills, cosponsored 299 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 1995 to Jan 1997 in the House 104th congress. He voted along party lines 87.55 percent of the time. During this period Jerrold Nadler missed 3.51% of the votes, sponsored 26 bills, cosponsored 213 bills.
  • Served as Representative for NY (district 8) from Jan 1993 to Jan 1995 in the House 103rd congress. He voted along party lines 84.13 percent of the time. During this period Jerrold Nadler missed 5.08% of the votes, sponsored 33 bills, cosponsored 335 bills.
Picture of Rep. Jerrold Nadler (D)
Rep. Jerrold Nadler (D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.