Brad Sherman (D) introduce new legislation in House “To require the Secretary of State to submit annual reports reviewing the educational material used …”

0
39
Picture of Rep. Brad Sherman (D)
Rep. Brad Sherman (D)

New bill introduced: To require the Secretary of State to submit annual reports reviewing the educational material used by the Palestinian Authority or the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East in the West Bank and Gaza, and for other purposes.

Democratic Representative Brad Sherman from the state of CA, along with five cosponsors, introduced bill H.R.2343 on Apr 18, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 3 Republicans and 2 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Brad Sherman Basics

Brad Sherman was born on a 1954 in Monterey Park.

Brad Sherman has held a number of positions, including United States representative, United States representative and United States representative.

Brad Sherman Roles in Congress

  • Served as Representative for CA (district 30) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 98.8 percent of the time. He served on the Committee on Science, Space, and Technology, the Committee on Financial Services and the Committee on Foreign Affairs. During this period Brad Sherman missed 0% of the votes, sponsored 6 bills, cosponsored 128 bills.
  • Served as Representative for CA (district 30) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 93.28 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services and the Committee on Foreign Affairs. During this period Brad Sherman missed 1.32% of the votes, sponsored 11 bills, cosponsored 373 bills.
  • Served as Representative for CA (district 30) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 95.18 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services and the Committee on Foreign Affairs. During this period Brad Sherman missed 1.13% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 221 bills.
  • Served as Representative for CA (district 30) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 94.23 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services and the Committee on Foreign Affairs. During this period Brad Sherman missed 0.92% of the votes, sponsored 4 bills, cosponsored 231 bills.
  • Served as Representative for CA (district 27) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 94.03 percent of the time. He served on the Committee on Financial Services and the Committee on Foreign Affairs. During this period Brad Sherman missed 0.68% of the votes, sponsored 9 bills, cosponsored 260 bills.
  • Served as Representative for CA (district 27) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 97.72 percent of the time. He served on the Committee on Foreign Affairs, the Committee on the Judiciary and the Committee on Financial Services. During this period Brad Sherman missed 1.69% of the votes, sponsored 16 bills, cosponsored 340 bills.
  • Served as Representative for CA (district 27) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 96.6 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary, the Committee on Financial Services and the Committee on Foreign Affairs. During this period Brad Sherman missed 1.23% of the votes, sponsored 17 bills, cosponsored 389 bills.
  • Served as Representative for CA (district 27) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 94.33 percent of the time. During this period Brad Sherman missed 1.15% of the votes, sponsored 9 bills, cosponsored 363 bills.
  • Served as Representative for CA (district 27) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 94.66 percent of the time. During this period Brad Sherman missed 1.8% of the votes, sponsored 15 bills, cosponsored 319 bills.
  • Served as Representative for CA (district 24) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 93.39 percent of the time. During this period Brad Sherman missed 1.2% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 322 bills.
  • Served as Representative for CA (district 24) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 91.81 percent of the time. During this period Brad Sherman missed 0.41% of the votes, sponsored 4 bills, cosponsored 286 bills.
  • Served as Representative for CA (district 24) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. He voted along party lines 83.28 percent of the time. During this period Brad Sherman missed 1.26% of the votes, sponsored 10 bills, cosponsored 264 bills.
Picture of Rep. Brad Sherman (D)
Rep. Brad Sherman (D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.