Republican Senator, 3rd Class Johnny Isakson propose new bill S.RES.157 in the Senate

0
34
Picture of Sen. Johnny Isakson (R)
Sen. Johnny Isakson (R)

New bill introduced: A resolution supporting the designation of April 2019 as “Parkinson’s Awareness Month”.

Republican Senator Johnny Isakson from the state of GA, along with just one cosponsor, introduced bill S.RES.157 on Apr 10, 2019.

There are currently no amendments. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Johnny Isakson Information

Johnny Isakson was born on a 1944 in Atlanta.

Johnny Isakson has held a number of positions, including United States senator, United States representative and member of the Georgia House of Representatives. He was educated at the University of Georgia.

History in Congress

  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. He voted along party lines 94.59 percent of the time. He served on the Committee on Foreign Relations, the Select Committee on Ethics, the Committee on Veterans’ Affairs, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions and the Committee on Finance. During this period Johnny Isakson missed 2.63% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 52 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. He voted along party lines 97.38 percent of the time. He served on the Select Committee on Ethics, the Committee on Finance, the Committee on Foreign Relations, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions and the Committee on Veterans’ Affairs. During this period Johnny Isakson missed 10.85% of the votes, sponsored 37 bills, cosponsored 223 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. He voted along party lines 92.74 percent of the time. He served on the Committee on Foreign Relations, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, the Committee on Veterans’ Affairs, the Committee on Finance and the Select Committee on Ethics. During this period Johnny Isakson missed 1.2% of the votes, sponsored 45 bills, cosponsored 219 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. He voted along party lines 86.37 percent of the time. He served on the Committee on Finance, the Committee on Veterans’ Affairs, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions and the Select Committee on Ethics. During this period Johnny Isakson missed 3.96% of the votes, sponsored 21 bills, cosponsored 276 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2011 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. He voted along party lines 90.53 percent of the time. During this period Johnny Isakson missed 2.26% of the votes, sponsored 18 bills, cosponsored 282 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2009 to Jan 2011 in the Senate 111th congress. He voted along party lines 94.07 percent of the time. He served on the Committee on Commerce, Science, and Transportation, the Committee on Foreign Relations, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, the Committee on Small Business and Entrepreneurship, the Committee on Veterans’ Affairs and the Select Committee on Ethics. During this period Johnny Isakson missed 10.34% of the votes, sponsored 31 bills, cosponsored 254 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2007 to Jan 2009 in the Senate 110th congress. He voted along party lines 91.61 percent of the time. He served on the Select Committee on Ethics, the Committee on Environment and Public Works, the Committee on Foreign Relations, the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions, the Committee on Small Business and Entrepreneurship and the Committee on Veterans’ Affairs. During this period Johnny Isakson missed 1.98% of the votes, sponsored 25 bills, cosponsored 366 bills.
  • Served as Senator, 3rd Class for GA from Jan 2005 to Jan 2007 in the Senate 109th congress. He voted along party lines 93.07 percent of the time. During this period Johnny Isakson missed 1.55% of the votes, sponsored 33 bills, cosponsored 308 bills.
  • Served as Representative for GA (district 6) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 96.07 percent of the time. During this period Johnny Isakson missed 12.37% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 305 bills.
  • Served as Representative for GA (district 6) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 96.46 percent of the time. During this period Johnny Isakson missed 0.7% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 311 bills.
  • Served as Representative for GA (district 6) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 92.76 percent of the time. During this period Johnny Isakson missed 2.27% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 246 bills.
Picture of Sen. Johnny Isakson (R)
Sen. Johnny Isakson (R)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.