New legislation introduced in Senate titled “A bill to amend the Internal Revenue Code of 1986 to modify limitations on the credit for plug-in e…”

0
28
Sen. Debbie Stabenow (D)
Sen. Debbie Stabenow (D)

A bill to amend the Internal Revenue Code of 1986 to modify limitations on the credit for plug-in electric drive motor vehicles, and for other purposes.

Democratic Senator Debbie Stabenow from the state of MI, along with three cosponsors, introduced bill S.1094 on Apr 09, 2019.

There are currently no amendments. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Debbie Stabenow Basics

Debbie Stabenow was born on a 1950 in Gladwin.

Debbie Stabenow has held a number of positions, including United States senator, United States representative and member of the Michigan House of Representatives.

Debbie Stabenow’s Work in Congress

  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. She voted along party lines 93.94 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Natural Resources, the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry, the Committee on the Budget, the Committee on Finance and the Joint Committee on Taxation. During this period Debbie Stabenow missed 4.35% of the votes, sponsored 14 bills, cosponsored 114 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. She voted along party lines 90.91 percent of the time. She served on the Joint Committee on Taxation, the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry, the Committee on the Budget, the Committee on Energy and Natural Resources and the Committee on Finance. During this period Debbie Stabenow missed 0.83% of the votes, sponsored 50 bills, cosponsored 364 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. She voted along party lines 94.33 percent of the time. She served on the Committee on Energy and Natural Resources, the Committee on Finance, the Committee on the Budget, the Joint Committee on Taxation and the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry. During this period Debbie Stabenow missed 1.59% of the votes, sponsored 36 bills, cosponsored 249 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. She voted along party lines 99.23 percent of the time. She served on the Committee on Finance, the Committee on the Budget, the Committee on Energy and Natural Resources and the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry. During this period Debbie Stabenow missed 1.67% of the votes, sponsored 31 bills, cosponsored 238 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2011 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. She voted along party lines 93.32 percent of the time. During this period Debbie Stabenow missed 1.44% of the votes, sponsored 45 bills, cosponsored 254 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2009 to Jan 2011 in the Senate 111th congress. She voted along party lines 97.32 percent of the time. She served on the Committee on the Budget, the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry, the Committee on Energy and Natural Resources and the Committee on Finance. During this period Debbie Stabenow missed 0.74% of the votes, sponsored 49 bills, cosponsored 346 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2007 to Jan 2009 in the Senate 110th congress. She voted along party lines 94.76 percent of the time. She served on the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry, the Committee on the Budget and the Committee on Finance. During this period Debbie Stabenow missed 1.22% of the votes, sponsored 38 bills, cosponsored 406 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2005 to Jan 2007 in the Senate 109th congress. She voted along party lines 92.31 percent of the time. During this period Debbie Stabenow missed 1.24% of the votes, sponsored 43 bills, cosponsored 316 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2003 to Jan 2005 in the Senate 108th congress. She voted along party lines 95.1 percent of the time. During this period Debbie Stabenow missed 0.3% of the votes, sponsored 28 bills, cosponsored 296 bills.
  • Served as Senator, 1st Class for MI from Jan 2001 to Jan 2003 in the Senate 107th congress. She voted along party lines 93.83 percent of the time. During this period Debbie Stabenow missed 0.16% of the votes, sponsored 11 bills, cosponsored 256 bills.
  • Served as Representative for MI (district 8) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. She voted along party lines 90.31 percent of the time. During this period Debbie Stabenow missed 2.22% of the votes, sponsored 10 bills, cosponsored 312 bills.
  • Served as Representative for MI (district 8) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. She voted along party lines 87.93 percent of the time. During this period Debbie Stabenow missed 2.27% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 316 bills.
Picture of Sen. Debbie Stabenow (D)
Sen. Debbie Stabenow (D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.