New bill introduced in Senate titled “A resolution relative to the death of the Honorable Ernest F. Hollings, former United States Senato…”

0
29
Sen. Lindsey Graham (R)
Sen. Lindsey Graham (R)

New bill introduced: A resolution relative to the death of the Honorable Ernest F. Hollings, former United States Senator for the State of South Carolina.

Republican Senator Lindsey Graham from the state of SC, along with just one cosponsor, introduced bill S.RES.155 on Apr 10, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors are all Republicans. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Lindsey Graham Information

Lindsey Graham was born on a 1955 in Central.

Lindsey Graham has held a number of positions, including United States senator, United States representative and member of the South Carolina House of Representatives.

Lindsey Graham’s Work in Congress

  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. He voted along party lines 95.95 percent of the time. He served on the Committee on the Judiciary, the Committee on Foreign Relations, the Committee on the Budget and the Committee on Appropriations. During this period Lindsey Graham missed 2.63% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 28 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. He voted along party lines 96.09 percent of the time. He served on the Committee on Appropriations, the Committee on Armed Services, the Committee on the Budget and the Committee on the Judiciary. During this period Lindsey Graham missed 6.01% of the votes, sponsored 27 bills, cosponsored 158 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. He voted along party lines 83.64 percent of the time. He served on the Committee on Appropriations, the Committee on the Judiciary, the Committee on Armed Services and the Committee on the Budget. During this period Lindsey Graham missed 24.5% of the votes, sponsored 20 bills, cosponsored 129 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. He voted along party lines 85.55 percent of the time. He served on the Committee on the Budget, the Committee on the Judiciary, the Committee on Armed Services and the Committee on Appropriations. During this period Lindsey Graham missed 7.31% of the votes, sponsored 18 bills, cosponsored 166 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2011 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. He voted along party lines 85.23 percent of the time. During this period Lindsey Graham missed 2.47% of the votes, sponsored 24 bills, cosponsored 199 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2009 to Jan 2011 in the Senate 111th congress. He voted along party lines 92.26 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services, the Committee on the Budget, the Committee on Homeland Security and Governmental Affairs, the Committee on the Judiciary, the Committee on Veterans’ Affairs and the Special Committee on Aging. During this period Lindsey Graham missed 2.66% of the votes, sponsored 70 bills, cosponsored 151 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2007 to Jan 2009 in the Senate 110th congress. He voted along party lines 86.56 percent of the time. He served on the Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry, the Committee on Armed Services, the Committee on the Budget, the Committee on the Judiciary and the Committee on Veterans’ Affairs. During this period Lindsey Graham missed 7.15% of the votes, sponsored 18 bills, cosponsored 170 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2005 to Jan 2007 in the Senate 109th congress. He voted along party lines 88.28 percent of the time. During this period Lindsey Graham missed 3.41% of the votes, sponsored 30 bills, cosponsored 179 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for SC from Jan 2003 to Jan 2005 in the Senate 108th congress. He voted along party lines 93.22 percent of the time. During this period Lindsey Graham missed 1.63% of the votes, sponsored 39 bills, cosponsored 188 bills.
  • Served as Representative for SC (district 3) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 93.25 percent of the time. During this period Lindsey Graham missed 1.81% of the votes, sponsored 20 bills, cosponsored 238 bills.
  • Served as Representative for SC (district 3) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 91.19 percent of the time. During this period Lindsey Graham missed 6.51% of the votes, sponsored 15 bills, cosponsored 233 bills.
  • Served as Representative for SC (district 3) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. He voted along party lines 90.64 percent of the time. During this period Lindsey Graham missed 3.71% of the votes, sponsored 7 bills, cosponsored 315 bills.
  • Served as Representative for SC (district 3) from Jan 1995 to Jan 1997 in the House 104th congress. He voted along party lines 91.64 percent of the time. During this period Lindsey Graham missed 1.87% of the votes, sponsored 5 bills, cosponsored 135 bills.
Picture of Sen. Lindsey Graham (R)
Sen. Lindsey Graham (R)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.