Democrat Representative Raúl Grijalva introduce new bill H.R.2030 in the House

0
28
Rep. Raúl Grijalva (D)
Rep. Raúl Grijalva (D)

To direct the Secretary of the Interior to execute and carry out agreements concerning Colorado River Drought Contingency Management and Operations, and for other purposes.

Democratic Representative Raúl Grijalva from the state of AZ, along with thirty-six cosponsors, introduced bill H.R.2030 on Apr 02, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 13 Republicans and 23 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Raúl Grijalva Information

Raúl Grijalva was born on a 1948 in Tucson.

Raúl Grijalva has held a number of positions, including United States representative, member and supervisor.

Work in Congress

  • Served as Representative for AZ (district 3) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 99.32 percent of the time. He served on the Committee on Education and Labor and the Committee on Natural Resources. During this period Raúl Grijalva missed 7.55% of the votes, sponsored 11 bills, cosponsored 241 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 3) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 95.53 percent of the time. He served on the Committee on Education and Labor and the Committee on Natural Resources. During this period Raúl Grijalva missed 7.34% of the votes, sponsored 35 bills, cosponsored 831 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 3) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 94.86 percent of the time. He served on the Committee on Education and Labor and the Committee on Natural Resources. During this period Raúl Grijalva missed 10.19% of the votes, sponsored 42 bills, cosponsored 701 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 3) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 92.42 percent of the time. He served on the Committee on Natural Resources and the Committee on Education and Labor. During this period Raúl Grijalva missed 10.23% of the votes, sponsored 38 bills, cosponsored 804 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 7) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 91.87 percent of the time. He served on the Committee on Education and Labor and the Committee on Natural Resources. During this period Raúl Grijalva missed 6.29% of the votes, sponsored 30 bills, cosponsored 766 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 7) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 96.12 percent of the time. He served on the Committee on Education and Labor and the Committee on Natural Resources. During this period Raúl Grijalva missed 11.02% of the votes, sponsored 30 bills, cosponsored 1076 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 7) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 96.52 percent of the time. He served on the Committee on Small Business, the Committee on Natural Resources and the Committee on Education and Labor. During this period Raúl Grijalva missed 4.91% of the votes, sponsored 34 bills, cosponsored 1238 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 7) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 92.06 percent of the time. During this period Raúl Grijalva missed 2.47% of the votes, sponsored 14 bills, cosponsored 1044 bills.
  • Served as Representative for AZ (district 7) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 92.23 percent of the time. During this period Raúl Grijalva missed 1.97% of the votes, sponsored 8 bills, cosponsored 946 bills.
Picture of Rep. Raúl Grijalva (D)
Rep. Raúl Grijalva (D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.