Joe Wilson (R) introduce new legislation in House “To provide for United States actions to advance the United States-India strategic relationship.”

0
29
Picture of Rep. Joe Wilson (R)
Rep. Joe Wilson (R)

To provide for United States actions to advance the United States-India strategic relationship.

Republican Representative Joe Wilson from the state of SC, along with five cosponsors, introduced bill H.R.2123 on Apr 08, 2019.

There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 2 Republicans and 3 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Joe Wilson Short bio

Joe Wilson was born on a 1947 in Charleston.

Joe Wilson has held a number of positions, including member of the State Senate of South Carolina, general counsel deputy and United States representative.

Joe Wilson’s History in Congress

  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2019 to Jan 2021 in the House 116th congress. He voted along party lines 98.62 percent of the time. He served on the Committee on Foreign Affairs and the Committee on Armed Services. During this period Joe Wilson missed 8.18% of the votes, sponsored 7 bills, cosponsored 71 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 98.15 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services, the Committee on Education and Labor and the Committee on Foreign Affairs. During this period Joe Wilson missed 1.24% of the votes, sponsored 28 bills, cosponsored 257 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 97.38 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services, the Committee on Education and Labor and the Committee on Foreign Affairs. During this period Joe Wilson missed 1.66% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 228 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 96.02 percent of the time. He served on the Committee on Education and Labor, the Committee on Foreign Affairs and the Committee on Armed Services. During this period Joe Wilson missed 2.94% of the votes, sponsored 7 bills, cosponsored 282 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 94.86 percent of the time. He served on the Committee on Foreign Affairs, the Committee on Education and Labor and the Committee on Armed Services. During this period Joe Wilson missed 1.68% of the votes, sponsored 32 bills, cosponsored 342 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 95.95 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services, the Committee on Education and Labor and the Committee on Foreign Affairs. During this period Joe Wilson missed 1.33% of the votes, sponsored 25 bills, cosponsored 521 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 92.06 percent of the time. He served on the Committee on Armed Services, the Committee on Education and Labor and the Committee on Foreign Affairs. During this period Joe Wilson missed 1.23% of the votes, sponsored 34 bills, cosponsored 506 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 93.16 percent of the time. During this period Joe Wilson missed 3.62% of the votes, sponsored 30 bills, cosponsored 485 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 95.37 percent of the time. During this period Joe Wilson missed 2.62% of the votes, sponsored 46 bills, cosponsored 497 bills.
  • Served as Representative for SC (district 2) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 96.53 percent of the time. During this period Joe Wilson missed 0.61% of the votes, sponsored 16 bills, cosponsored 280 bills.
Picture of Rep. Joe Wilson (R)
Rep. Joe Wilson (R)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.