Democrat Senator, 2nd Class Tom Udall propose new legislation S.738 in the Senate

0
24
Sen. Tom Udall (D)
Sen. Tom Udall (D)

New bill introduced: A bill to require the Federal Communications Commission to make the provision of Wi-Fi access on school buses eligible for E-rate support.

Democratic Senator Tom Udall from the state of NM, along with three cosponsors, introduced bill S.738 on Mar 12, 2019.

There are currently no amendments. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Tom Udall Basics

Tom Udall was born on a 1948 in Tucson.

Tom Udall has held a number of positions, including United States senator, United States representative and Attorney General of New Mexico.

Tom Udall’s History in Congress

  • Served as Senator, 2nd Class for NM from Jan 2019 to Jan 2021 in the Senate 116th congress. He voted along party lines 87.5 percent of the time. He served on the Committee on Commerce, Science, and Transportation, the Committee on Appropriations, the Committee on Foreign Relations, the Committee on Rules and Administration, the Committee on Indian Affairs, the Commission on Security and Cooperation in Europe and the Joint Committee on Printing. During this period Tom Udall missed 0% of the votes, sponsored 12 bills, cosponsored 73 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for NM from Jan 2017 to Jan 2019 in the Senate 115th congress. He voted along party lines 92.41 percent of the time. He served on the Committee on Rules and Administration, the Commission on Security and Cooperation in Europe, the Joint Committee on Printing, the Committee on Indian Affairs, the Committee on Appropriations, the Committee on Commerce, Science, and Transportation and the Committee on Foreign Relations. During this period Tom Udall missed 1% of the votes, sponsored 46 bills, cosponsored 322 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for NM from Jan 2015 to Jan 2017 in the Senate 114th congress. He voted along party lines 94.58 percent of the time. He served on the Joint Committee on Printing, the Committee on Indian Affairs, the Committee on Appropriations, the Committee on Commerce, Science, and Transportation, the Committee on Foreign Relations, the Committee on Rules and Administration and the Commission on Security and Cooperation in Europe. During this period Tom Udall missed 0.8% of the votes, sponsored 53 bills, cosponsored 208 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for NM from Jan 2013 to Jan 2015 in the Senate 113th congress. He voted along party lines 98.17 percent of the time. He served on the Committee on Appropriations, the Committee on Indian Affairs, the Committee on Rules and Administration, the Committee on Foreign Relations and the Committee on Environment and Public Works. During this period Tom Udall missed 0.3% of the votes, sponsored 54 bills, cosponsored 220 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for NM from Jan 2011 to Jan 2013 in the Senate 112th congress. He voted along party lines 96.41 percent of the time. During this period Tom Udall missed 2.67% of the votes, sponsored 25 bills, cosponsored 195 bills.
  • Served as Senator, 2nd Class for NM from Jan 2009 to Jan 2011 in the Senate 111th congress. He voted along party lines 95.98 percent of the time. He served on the Joint Committee on Printing, the Committee on Rules and Administration, the Committee on Indian Affairs, the Committee on Commerce, Science, and Transportation and the Committee on Environment and Public Works. During this period Tom Udall missed 0.89% of the votes, sponsored 27 bills, cosponsored 192 bills.
  • Served as Representative for NM (district 3) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 97.05 percent of the time. He served on the Committee on Appropriations. During this period Tom Udall missed 4.32% of the votes, sponsored 27 bills, cosponsored 220 bills.
  • Served as Representative for NM (district 3) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 92.54 percent of the time. During this period Tom Udall missed 2.88% of the votes, sponsored 25 bills, cosponsored 261 bills.
  • Served as Representative for NM (district 3) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 92.69 percent of the time. During this period Tom Udall missed 0.25% of the votes, sponsored 23 bills, cosponsored 341 bills.
  • Served as Representative for NM (district 3) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 87.61 percent of the time. During this period Tom Udall missed 0.3% of the votes, sponsored 23 bills, cosponsored 336 bills.
  • Served as Representative for NM (district 3) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 88.44 percent of the time. During this period Tom Udall missed 3.13% of the votes, sponsored 22 bills, cosponsored 259 bills.
Picture of Sen. Tom Udall (D)
Sen. Tom Udall (D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.