Republican Representative Don Young introduce new legislation H.R.237 in the House

0
141
Picture of Rep. Don Young (R)
Rep. Don Young (R)

To reauthorize the Integrated Coastal and Ocean Observation System Act of 2009, and for other purposes.

Republican Representative Don Young from the state of AK, along with seventeen cosponsors, introduced bill H.R.237 on Jan 03, 2017. The bill is mainly related to these subjects Appropriations, Department of Commerce, Marine and coastal resources, fisheries, Atmospheric science and weather, Environmental assessment, monitoring, research, Executive agency funding and structure, Advisory bodies and Public Lands and Natural Resources.

Here is a short summary of the bill:
“Integrated Coastal and Ocean Observation System Act Amendments of 2017 This bill reauthorizes through FY2022 and revises the Integrated Coastal and Ocean Observation System Act of 2009.”
There are currently no amendments. The bill’s cosponsors comes from both parties with 3 Republicans and 14 Democrats supporting it. So far none of the bill’s cosponsors has withdrawn their support.

Don Young Information

Don Young was born on a 1933 in Meridian.
Don Young has held a number of positions, including United States representative, mayor and councillor.

Don Young Roles in Congress

  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2017 to Jan 2019 in the House 115th congress. He voted along party lines 90.29 percent of the time. He served on the Committee on Natural Resources and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Don Young missed 3.53% of the votes, sponsored 71 bills , cosponsored 265 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2015 to Jan 2017 in the House 114th congress. He voted along party lines 91.09 percent of the time. He served on the Committee on Natural Resources and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Don Young missed 5.87% of the votes, sponsored 64 bills , cosponsored 228 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2013 to Jan 2015 in the House 113th congress. He voted along party lines 88.42 percent of the time. He served on the Committee on Natural Resources and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Don Young missed 7.97% of the votes, sponsored 45 bills , cosponsored 313 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2011 to Jan 2013 in the House 112th congress. He voted along party lines 86.62 percent of the time. He served on the Committee on Natural Resources and the Committee on Transportation and Infrastructure. During this period Don Young missed 11.08% of the votes, sponsored 65 bills , cosponsored 293 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2009 to Jan 2011 in the House 111th congress. He voted along party lines 81.88 percent of the time. He served on the Committee on Transportation and Infrastructure and the Committee on Natural Resources. During this period Don Young missed 11.8% of the votes, sponsored 54 bills , cosponsored 377 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2007 to Jan 2009 in the House 110th congress. He voted along party lines 86.14 percent of the time. He served on the Committee on Transportation and Infrastructure and the Committee on Natural Resources. During this period Don Young missed 16.91% of the votes, sponsored 46 bills , cosponsored 366 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2005 to Jan 2007 in the House 109th congress. He voted along party lines 92.1 percent of the time. During this period Don Young missed 8.24% of the votes, sponsored 63 bills , cosponsored 146 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2003 to Jan 2005 in the House 108th congress. He voted along party lines 96.06 percent of the time. During this period Don Young missed 12.69% of the votes, sponsored 59 bills , cosponsored 104 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 2001 to Jan 2003 in the House 107th congress. He voted along party lines 95.09 percent of the time. During this period Don Young missed 18.17% of the votes, sponsored 65 bills , cosponsored 133 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1999 to Jan 2001 in the House 106th congress. He voted along party lines 90.94 percent of the time. During this period Don Young missed 13.59% of the votes, sponsored 56 bills , cosponsored 154 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1997 to Jan 1999 in the House 105th congress. He voted along party lines 90.29 percent of the time. During this period Don Young missed 17.61% of the votes, sponsored 50 bills , cosponsored 169 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1995 to Jan 1997 in the House 104th congress. He voted along party lines 91.18 percent of the time. During this period Don Young missed 9.48% of the votes, sponsored 48 bills , cosponsored 141 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1993 to Jan 1995 in the House 103rd congress. He voted along party lines 81.84 percent of the time. During this period Don Young missed 8.2% of the votes, sponsored 27 bills , cosponsored 274 bills.
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1991 to Jan 1993 in the House 102nd congress. He voted along party lines 78.02 percent of the time. During this period Don Young missed 7.73% of the votes .
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1989 to Jan 1991 in the House 101st congress. During this period Don Young missed 0% of the votes .
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1987 to Jan 1989 in the House 100th congress. During this period Don Young missed 0% of the votes .
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1985 to Jan 1987 in the House 99th congress. During this period Don Young missed 0% of the votes .
  • Served as Representative for AK (district At-Large) from Jan 1983 to Jan 1985 in the House 98th congress. During this period Don Young missed 0% of the votes .
Picture of Rep. Don Young (R)
Rep. Don Young (R)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.